A Balaton, Közép-Európa legnagyobb tava, a Kárpát-medencei síkság egyik csodája. Egyedülálló természeti jellegzetességei, mint a sajátos mikroklíma és a különleges medenceszerkezet, teszik a tavat különlegessé és vonzzák ide évről évre a turistákat.

Történeti háttér:
A Balaton keletkezésének magyarázata régóta foglalkoztatja a tudósokat. Egykor a földtörténeti múltba visszanyúló tengeri múlt feltételezése volt az uralkodó nézet, amit ma már elvetett a tudomány. A miocén időszakban a Bádeni-tenger és a Pannon-tó alakult ki a Kárpát-medencében, de a Balaton nem közvetlenül ezen tengeri területek maradványaként jött létre.

Jégkorszaki születés:
A Balaton tényleges formája a pleisztocén végén, a jégkorszak alatt alakult ki. Tektonikai mozgások eredményeként létrejött elősüllyedékek vették fel később a Balaton vizeit, amelyek a Riss-Würm-interglaciális során formálódtak véglegesen.

A tó kiterjedése és vízállása:
A Balaton története során különböző kiterjedésekben és vízállásokban gazdagodott. Legnagyobb kiterjedését a Würm-glaciális végén érte el, amikor a Tapolcai-medence is víz alá került, és a Balaton-felvidék vulkáni tanúhegyei szigetekként emelkedtek ki a vízből.

Balaton

Geológiai és hidrográfiai jellemzők:
A Balaton medencéje mezozoikumi, tengeri üledékes kőzeteken fekszik, melyek az alpi formációkhoz állnak közel. A tó vízcseréje gyors, körülbelül 2,2 év alatt teljesen megújul a víztömege.

Klímaváltozás hatása:
Az elmúlt évtizedek klímaváltozása jelentősen befolyásolta a Balatont. A Kárpát-medence átlaghőmérséklete emelkedett, és a vízháztartásban is változások következtek be, különösen a száraz nyári időszakokban.

A tó mai jellemzői:
A mai Balaton vízgyűjtő területe 5180 négyzetkilométer, és a vízszint ingadozása az év folyamán változó. A tó vízszintszabályozása ma már modern módszerekkel történik.

Áramlási és hullámzási jellemzők:
A Balaton áramlási és hullámzási rendszere egyedülálló. Az áramlást a szélirány és a Coriolis-effektus is befolyásolja, ami a tó tengerre emlékeztető hullámzását eredményezi.

A Balaton, mint Közép-Európa legnagyobb tava, nem csak természeti szépségével, hanem tudományos érdekességeivel is lenyűgözi látogatóit. A „magyar tenger” megőrzése és megértése kulcsfontosságú mind a természetvédelem, mind a turizmus szempontjából. A Boros Kastélyban megszállva visszarepülhetnek az időben szinte a Balaton születéséig amellett, hogy családunkkal és barátainkkal a rezidencia minden szolgáltatását igénybe veszik:

Családi, baráti társaságoknak