A fonyódi gróf Zichy Béla-telep története Villasor a Balaton fölött (Forrás: Fonyódi Kulturális Intézmények, 2015)

Varga István, a Fonyódi Kulturális Intézmények könyvtárosaként, több mint egy évtizede fordítja szaktudását a fonyódi helytörténet feltárására. Kötetek sorozatában tárja az olvasó elé ezt az érdekes és gazdag történelmi környezetet. Legújabb alkotása a fonyódi Gróf Zichy Bélatelep (ismertebb nevén: Bélatelep) történetét mutatja be, ami nem csak egy klasszikus monográfia, hanem egy valódi kincsesbánya az adatok és források terén.

 

Villa fonyód felettFotó: Varga István

Villa fonyód felett
Fotó: Varga István

 

A kötet magja a források, vendégszövegek és leírások. A Bélatelep villasorának és fürdőegyesületének történetét a kötet olyan gazdagsággal tárgyalja, amely nélkülözhetetlen azok számára, akik meg akarják érteni a helyi kultúrát és történelmet.

A könyv négy részből áll:

Az első a Bélatelep alapítása előtti időket öleli fel onnantól, hogy az első fürdőzők felbukkantak Fonyódon (őket nevezi „ősfürdőzőnek” a Szerző). Ez a rész lényegében felvezetésül szolgál a továbbiakhoz.

A második fejezet a leghangsúlyosabb rész talán, mondhatni a kötet veleje, hiszen ez szól magáról Bélatelepről. Itt találhatóak az alapítással kapcsolatos dokumentumok szövegei, majd a Szerző felsorolja a villákat, végigmegy történetükön, bemutatja tulajdonosaikat: fővárosi és megyebeli notabilitások nevei sorjáznak egymás után. Külön szót ejt a Fonyód történetében különösen tragikus 1919–1920. évi eseményekről. Ezen túl, mintegy megelőlegezve a későbbi társadalomtörténeti feldolgozást, önállóan foglalkozik azokkal az országos potentátokkal, akik kötődtek a telephez (pl. Ripka Ferenc budapesti főpolgármesterrel vagy Huszka Jenő zeneszerzővel). Végül – bár a kézirat alapvetôen 1948-ig, az államosításig tárgyalja a telep történetét – kitekint az 1945 utáni idôkre is.

A harmadik rész Bélatelep környezetét veszi vizsgálat alá: a telepen kívül álló, de azzal tulajdonosaik révén kapcsolatban levô villákat, a kilátót mutatja és illeszti be azok históriáját kötete egészébe.

A negyedik rész a Függelék címet viseli. Egy szöveggyűjtemény ez, a telepre vonatkozó legfontosabb leírások, visszaemlékezések, híradások bőséges csokra, amely árnyalja, kiegészíti a második fejezet legfontosabb tudnivalóit: újságcikkek, írások, levéltári források.

A kötet továbbá számtalan képpel van illusztrálva, ami nem csak a vizuális élményt gazdagítja, hanem további információt is nyújt a témához.

Mária-Lak Fotó: Varga István

Mária-Lak
Fotó: Varga István

 

Ebben a részletes és jól dokumentált munkában Varga István új fejezetet nyit Fonyód történetében. A könyvet az alábbi linken keresztül érheti el: https://mek.oszk.hu/18000/18045/18045.pdf