A Kecskeköröm és a Balaton Története

A balatoni kecskeköröm a mintegy 5 millió évvel ezelőtt, a fokozatosan kiédesedő Pannon-tengerben élt Congeria ungula caprae nevű kagyló lekoptatott fosszíliáinak népies elnevezése. A miocén és pliocén időszakban (25–5 millió évvel ezelőtt) a mai Kárpát-medence területén erős kéregmozgás zajlott. A Pannon-tenger a Tethys-óceán medencéjének feldarabolódása során jött létre, a környező hegyek kiemelkedésével párhuzamosan lefűződött, majd a beömlő folyók vizét fokozatosan elédesítették, így alakult ki a brakkvízben élő Congeria ungula caprae​​​​.

A pleisztocén korszakban a Balaton sokkal magasabb vízállása volt, mint ma. A hullámok alámosták a partot, kimosták a rétegekből a Congeria-kagyló héját, mely a hullámzás koptató hatása révén felvette a sajátos „kecskeköröm” formát. Ezek a pleisztocén-kori turzásokból származó fosszíliák a mai napig előkerülnek​​.

 

A „kecskekörmök” legfőbb előfordulási helye a Tihanyi-félsziget, ahol nagy számban kerültek elő a Gödrösben és a Fehérparton. A Balaton déli partján is többfelé megtalálhatók, például Szántódon és Fonyódon​​.

Ezek a fosszíliák számos mondát és legendát ihlettek. Az egyik ilyen monda szerint a kecskeköröm egy gőgjéért megbüntetett királylány Balatonba veszett aranyszőrű kecskenyájának maradványai. Ezt a történetet többek között Garay János „Balatoni kagylókból” című regéjében és Babits Mihály „A második ének” című mesedrámájában is feldolgozták​​​​.

A kecskeköröm mellett más kagyló- és csigamaradványok is megmaradtak a pannóniai rétegekből. Ilyen például a Cardium apertum nevű kagyló, amit a két világháború között úri főkötő, vagy menyasszonyfőkötő néven árultak a tihanyi gyerekek​​.

A Tihany Turizmusáért Egyesület évente megrendezi a Kecskeköröm ünnepet, és 2016-ban a Congeria kagylónemet is jelölték a 2017-es év ősmaradványa díjára, amely azonban a barlangi medvének ítélték oda. A 2021-es szavazáson a Congeria ungula caprae-t jelölték a 2022-es év ősmaradványának, de ismét alulmaradt, miután az óriásszarvas került ki győztesen​​.

A balatoni kecskeköröm története és annak kulturális jelentősége, a régió gazdag természettudományi és irodalmi örökségének részét képzi.